Składniki kodu DNA wszystkich ludzi są identyczne. Nie oznacza to jednak, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Choć składowe są stałe, unikalny pozostaje ich układ, który definiuje odrębność każdego człowieka. Analogicznie można określić sposób aranżowania biur – wiele elementów jest stałych, ale ich konfiguracja znacząco różni się w zależności od potrzeb i oczekiwań różnych organizacji.

Choć może się wydawać, że każde biuro jest całkowicie inne i rządzi się swoimi prawami, to nie do końca prawda. W każdym efektywnie funkcjonującym biurze wiele elementów się powiela, tylko po prostu w niepowtarzalnym układzie. Przykładem takiego biura, w którym odnaleźć można wszystkie powtarzające się strefy jest stoisko Grupy Nowy Styl podczas targów iSaloni – Salone Del Mobile w Mediolanie. Analizując sposób funkcjonowania nowoczesnych organizacji, potrzeby ich pracowników i trendy w aranżacji wnętrz, powstało kompleksowo urządzone biuro. Zachowane zostały uniwersalne rozwiązania, ale ich kombinacja jest wyjątkowa.

upload_552e15f739f783.02873321

upload_552e159ee23363.59084340

upload_552e1535c2b158.02690073

upload_552e1616794458.60201595

Biurowe klocki

Efektywne przestrzenie biurowe składają się z pewnych stałych stref. W żadnym biurze, poza strefą pracy, nie może przecież zabraknąć miejsc spotkań, stref do pracy w skupieniu czy sal konferencyjnych. Tylko odpowiednie skomponowanie wszystkich tych „klocków” gwarantuje efektywne i komfortowe użytkowanie biura.

„Nasze stoisko w Mediolanie to w pełni funkcjonalne biuro, ale w małej skali.” – mówi Sebastian Wiśniewski, Marketing Manager w Grupie Nowy Styl i projektant ekspozycji. „Każdy, kto do niego wejdzie zobaczy, jak czytelnie układają się tu poszczególne strefy i dlaczego wybraliśmy takie, a nie inne rozwiązania.”

Jak budować?

Zacznijmy od początku, wprawdzie nie od fundamentów tylko od strefy wejścia. Wszyscy doskonale wiemy, że liczy się pierwsze wrażenie, dlatego recepcja jest tak ważna. Projektując biuro nie można o niej zapomnieć. Następny „klocek” to strefa pracy zespołowej – obecnie większość interakcji między pracownikami zachodzi w obrębie biura, w ten sposób informacje wymienia się najszybciej. Dobranie odpowiednich mebli, takich jak workbenche czy biurka łączone szafami, pozwala zespołom pracować efektywniej.

Układając dalej pamiętajmy o tych osobach, które potrzebują pracować w ciszy i skupieniu – zaprojektujmy dla nich strefy pracy indywidulanej, a także silent roomy. W kontrze do zadań indywidualnych pozostając te, które mogą być wykonane jedynie w większej grupie projektowej. Takie między zespołowe projekty to codzienność dzisiejszych organizacji, dlatego w nowoczesnych biurach zawsze znajduje się kilka miejsc dedykowanych szybkim spotkaniom oraz wielofunkcyjne sale konferencyjne.

Ostatni element to gabinety – serce każdej organizacji. To tu rodzą się długoterminowe strategie i zapadają kluczowe biznesowe decyzje. Dobór wyposażenia tej strefy jest niezwykle ważny. Ma wpływ nie tylko na efektywność i komfort pracy menedżera, ale również na to, jak firmę ocenią jej najważniejsi klienci.

Efekty końcowy

Aranżacja biura zależy od bardzo wielu czynników, dlatego warto rozpocząć ten proces od szczegółowej analizy potrzeb i sposobu organizacji pracy. Dopiero na tej podstawie można zacząć zabawę klockami. Nie można poprzestać na pierwszej próbie. Poszukiwanie doskonałej kombinacji musi potrwać, ale kiedy budowla jest skończona, efekty mogą przerosnąć najśmielsze oczekiwania.