Rozwój rynku w kierunku gospodarki opartej na wiedzy rodzi coraz to nowe wyzwania i wymaga od nas elastycznych rozwiązań oraz nieszablonowego podejścia do naszej pracy. Jak jednak sprawić, by biuro stało się miejscem stymulującym naszą kreatywność? Odpowiedzi na to pytanie udzielał Kinnarps podczas tegorocznego Tygodnia Designu w Mediolanie. Przeprowadziliśmy dogłębną analizę wpływu wyglądu, charakteru, i estetyki środowiska pracy na poziom kreatywności pracowników. Okazało się, że czynniki odpowiadające za kreatywność w biurze można przedstawić w postaci pięciu kluczowych koncepcji. Koncepcje te zostały zaprezentowane w bardzo obrazowy sposób w ramach interaktywnej instalacji zaprojektowanej przez światowej sławy projektanta, Lucę Nichetto, z którym Kinnarps współpracuje podczas tegorocznych targów designu w Mediolanie.

MilanoDesignWeek2014

Stopniowo odchodzimy od pracy fizycznej na rzecz pracy umysłowej, co napędza stały rozwój gospodarki opartej na wiedzy. Nie da się jednak zaprzeczyć, że zmiany te wymagają od nas coraz większej elastyczności i kreatywności w działaniu. Badania przeprowadzone w Szwecji przez Demoskop na zlecenie Kinnarps wskazują, że 85% szwedzkich pracowników uważa, że to, w jakich warunkach pracują ma duży wpływ na jakość ich pracy, a zwłaszcza na poziom ich kreatywności. Już w 2006 roku austriacki badacz Gerald Steiner twierdził, że konwencjonalne środowiska pracy nie stymulują do twórczego myślenia.* Coraz więcej osób ma świadomość tego, że otoczenie, w jakim przebywamy na co dzień ma ogromny wpływ na naszą kreatywność – stąd też coraz więcej zmian w aranżacji i wyglądzie dzisiejszych biur.

Do niedawna przestrzeń biurowa istniała po to, by szef miał możliwość nadzorować i koordynować pracę swojego zespołu. Obecnie jednak model ten ustępuje środowiskom pracy, które projektowane są tak, by stymulować pracowników do pracy, a także, by praca wykonywana w biurze stawała się przyjemnością i wyzwaniem jednocześnie. Mówiąc w skrócie, rzecz w tym, by w pracy nie zabrakło nam bodźców do działania. Kinnarps opracował listę pięciu czynników o kluczowym znaczeniu z punktu widzenia kreatywności w biurze. Przestrzenie biurowe projektowane z uwzględnieniem tych czynników stają się swego rodzaju ‘środowiskiem kontrolowanym’, w którym pracownicy mogą pozwolić sobie na nieszablonowe podejście do wykonywanych obowiązków, nie bojąc się podejmować ryzyka i angażując się w pracę jeszcze aktywniej.

W tym roku Kinnarps oferuje gościom odwiedzającym firmowe stoisko w Mediolanie coś wyjątkowego – wystawę o nazwie „Scandinative Workspace” (czyli w wolnym tłumaczeniu „Skandynatywna przestrzeń pracy”; nazwa jest połączeniem słów „skandynawski” i „kreatywność” – „scandinavian” i „creativity”), zaprojektowaną w ścisłej współpracy z Lucą Nichetto – światowej sławy projektantem o włoskich korzeniach i skandynawskim zmyśle estetycznym. Wystawę można oglądać w hali ekspozycyjnej La Pelota, w prestiżowej dzielnicy Mediolanu – Brera.

Wystawa zorganizowana jest w formie dynamicznej interaktywnej instalacji, która została zaprojektowana zgodnie z założeniami wspomnianych wcześniej pięciu koncepcji Kinnarps. Na zwiedzających wystawę czeka wyzwanie w postaci wędrówki przez niezwykły labirynt pełen różnych aranżacji biurowych i nieformalnych miejsc spotkań, gdzie zabawa łączy się z pracą zespołową, a konieczność podejmowania spontanicznych – często wspólnych – decyzji może pomóc znaleźć drogę do wyjścia. Kluczowe znaczenie ma tutaj interakcja z otoczeniem i z innymi osobami, oraz odwaga do wyjścia poza utarte schematy. Wystawa ma charakter kilkupoziomowy, a każdy z tych poziomów oferuje zupełnie nową perspektywę całości. Stanowi ona niezwykle dynamiczne środowisko, którego celem jest demonstracja zalet wynikających z zastosowania nieszablonowych rozwiązań projektowych w biurze.

Zwiedzający wystawę będą mieli możliwość zmierzyć się z architektonicznym labiryntem, gdzie pomieszczenia biurowe przeplatają się z ruchomymi ścianami oraz wieloma nieoczekiwanymi elementami wyposażenia, jak np. wysokie drzewa czy bujne kwiaty. A wszystko to w niesamowicie inspirującej oprawie kolorystycznej. Po dwóch stronach instalacji ciągnie się chodnik z desek a la molo, z którego można oglądać różne rodzaje aranżacji biurowych. Zwiedzający zobaczą miejsca zaprojektowane do zabawy i rozrywki, do pracy w skupieniu, do spotkań, do relaksu, i do swobodnej wymiany zdań i opinii. Sekcja ‘rozrywkowa’ jest szczególnie interesująca, ponieważ znajduje się tam dość nietypowy element dekoracji – oczko wodne, inspirowane szwedzkim krajobrazem bogatym w jeziora, a także czasami dzieciństwa każdego z nas – w końcu czy jest wśród nas ktoś, kto nigdy nie puszczał kaczek po tafli rzeki, jeziora, czy lokalnego zalewu?

„Wierzę, że środowisko pracy może być organiczne, że może być tworem, który zmienia się odpowiednio do potrzeb osób, którzy z niego korzystają. Obecnie słyszy się coraz więcej niepochlebnych opinii na temat biur typu open-space, dlatego też w ramach wystawy Scandinative Workspace postawiłem na coś zupełnie innego – na nieprzewidywalne i zaskakujące połączenie płaszczyzn, powierzchni, pomieszczeń, kolorów, i dekoracji, gdzie dochodzi do spontanicznych i nieoczekiwanych spotkań, które mogą zaowocować czymś całkowicie nowym i świeżym. Wierzę, że projekt takiego miejsca pracy zachęca do interakcji i stymuluje kreatywność – na poziomie zarówno makro-, jak i mikrospołeczności”, komentuje Luca Nichetto.

„Zauważamy, że obecnie coraz więcej firm stara się stworzyć swoim pracownikom odpowiednie warunki do twórczej pracy. Ogromne znaczenie ma tutaj charakter i aranżacja biura. Chcieliśmy zachęcić naszych klientów do dyskusji na temat tego, co de facto stanowi o poziomie kreatywności naszej pracy i sądzę, że niezwykła instalacja Luci Nichetto odegrała tutaj bardzo ważną rolę, ponieważ dzięki niej mogliśmy zaprezentować nasze obserwacje w bardzo obrazowy sposób”, mówi Paulina Lundström, Marketing and Communications Director firmy Kinnarps.

Pięć koncepcji odpowiadających za kreatywność w pracy według Kinnarps:

1. Twórz i zmieniaj (Build and change)
Aby czuć się dobrze w danym miejscu, musimy mieć możliwość dostosowywania go do własnych potrzeb i preferencji; warto o tym pamiętać, ponieważ w swobodnych warunkach rodzą się najlepsze pomysły.

2. Zdezorientowani (Disorient us)
Niekonwencjonalne i nietypowe rozwiązania architektoniczne to świetny bodziec pobudzający kreatywność.

3. Jazda bez trzymanki (Out on a limb)
Rewolucyjne pomysły to często następstwo podjętego ryzyka; środowisko pracy powinno stymulować do nieszablonowego działania i skoków na głęboką wodę.

4. Kawał dobrej zabawy (Play hard)
Rzecz w tym, by nie zapełnić biura gadżetami, automatami, konsolami, itp. Chodzi raczej o to, by udostępnić pracownikom miejsca do wspólnej rozrywki, która jest doskonałym sposobem na rozluźnienie atmosfery i przełamanie barier biurowej hierarchii, co z kolei stwarza świetne warunki do uwolnienia indywidualnego potencjału.

5. Ekosystem pomysłów (Ecosystem of ideas)
Ogromna część przełomowych pomysłów rodzi się w zdecydowanie mniej formalnych warunkach. Obecność miejsc zachęcających do nieformalnej wymiany zdań, poglądów i opinii to rozsądna inwestycja w rozwój kreatywności całego zespołu.